Tankovací automat, kterými je osazena většina našich čerpacích stanic, umí přijmout platbu za hotové (v bankovkách), platební kartou nebo fakturační kartou (zákazníkovi přijde faktura). Podívejme se podrobněji na jednotlivé způsoby úhrady za natankované PHM.
Fakturační (nebo také palivové) karty – jsou karty, vydané řetězci, se kterými spolupracujeme (MOL, WAG…) nebo naší firmou (zelenobílé karty s logem Agrofert). Zákazník zvolí tankování fakturační kartou, vloží kartu a zadá PIN. Následně zvolí produkt a může tankovat. Nemusí volit množství – systém si je odečte ze stojanu po ukončení tankování. Po natankování si vytiskne stvrzenku a může odjet. Následně uhradí fakturu, která mu přijde na firmu nebo domů.
Komu vydáváme fakturační karty? Dáváme je smluvním zákazníkům (firmám) pro jejich zaměstnance nebo pro jejich služební vozy. Individuálně, fyzickým osobám, vydáváme tato karty pouze na doporučení našeho zaměstnance, který se za platební morálku dotyčného zaručí. Samozřejmě dostávají karty také naši zaměstnanci, kteří na ně mají navíc slevu za každý natankovaný litr a tankování je jim strženo z výplaty.
Platební karty – zde je proces trochu složitější. Hlavně v tom, že jeho část neovlivníme a týká se bankovních domů. Terminály na čtení bankovních karet jsou vydávány některou z bank a jejich použití podléhá jejich pravidlům. Občas si stěžují naši zákazníci v případě, že se jim do nádrže nevejde navolené množství PHM. Jak to tedy funguje?
Zákazník zvolí platbu platební kartou. Následně zadá za kolik Kč chce natankovat. Pro příklad uvedu 1000,- Kč. Tato částka je následně zablokována bankou na účtu zákazníka. Do nádrže se však zákazníkovi vejde PHM jen za 800,- Kč. Tato částka se strhne z účtu zákazníka (nebo je ještě nějakou dobu blokována a strhne se z účtu až za několik dnů). Zároveň dojde k odblokování výše uvedené tisícikoruny. Toto odblokování však může trvat různě dlouhou dobu – od 2 dnů až po 14 dnů. Záleží na nastavení smluvních podmínek na bankovním účtu a na platební kartě. Tento proces nemůžeme ovlivnit a jde úplně mimo nás. My zablokovanou tisícikorunu na účet nedostaneme, jak si mnoho zákazníků myslí. Nám banka připíše za 1 – 2 dny 800,- Kč, za které zákazník natankoval. Z nich ještě zaplatíme bance stanovený poplatek. Je zbytečné nám volat, abychom odblokovali částku, kterou máme podle mínění některých zákazníků na účtu 2 x. Nemáme ji na účtu a blokaci nevidíme a neovlivníme. Jedinou cestou je zkusit lépe odhadnout volné místo v nádrži, obzvláště, když na bankovním účtu máte málo peněz a blokace může způsobit problémy. Peníze tam sice zákazník má, ale jsou nějakou dobu nedostupné. Nebo se zkusit vydat do banky a dojednat si lepší podmínky pro blokování těchto plateb. Případně platit hotově bankovkou.
Platba v hotovosti – je možné platit pouze bankovkami (100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 Kč). Akceptor umí peníze zkontrolovat, spočítat, ale neumí vydat zpět v případě, že natankujete za méně, než jste do automatu vložili. Proč? Žádný tankovací automat na ČS (alespoň podle mých informací a podle informací výrobce automatů) nevydává peníze. Jednak by byl podstatně větší, ale to by asi nebyl ten hlavní problém. Tím hlavním aspektem je to, že bychom z bezobslužné čerpací stanice udělali obslužnou. Mince nebo drobnější bankovky by musel totiž někdo dost často doplňovat. Předtím by pro ně musel jet do banky. Toto by se muselo dělat několikrát denně což u samoobslužné čerpačky jaksi postrádá smysl. Navíc lidé do takových automatů hází místo mincí všechno možné – cizí mince, podložky, knoflíky… To si vyžaduje ještě další zásahy technika.
Pokud vložíte do automatu 1000 Kč a natankujete za 800 Kč, nabídne vám systém možnost vytištění stvrzenky na 200 Kč ve formě čárového kódu. Tu si ponechte a při příštím tankování ji načtěte v okénku čtečky na kódy. Máte předplaceno pro příště. Nemusíte uplatnit tento přeplatek u stejné čerpačky, ale u kterékoliv naší čerpačky. Samozřejmě NAŠÍ. U cizí to nebude fungovat.
Tankovací automaty jsou určitě pokrokem, který nám umožňuje provozovat čerpací stanice na více místech a třeba i v menších lokalitách. Nejsou však dokonalé a neumí (ani nemohou umět) splnit všechna přání zákazníka. Berte to prosím v úvahu a věřím, že se stanete i vy našimi spokojenými zákazníky.